
Kako mladima pogođenima besmislom prenijeti nadu i smisao
Pročitajte kako nam je bilo na 4. nacionalnoj konferenciji projekta „Evo me”!
U organizaciji salezijanske Udruge Točka, u subotu 5. travnja 2025. godine, održan je četvrti nacionalni susret projekta „Evo me“ pod nazivom Znakovi nade: Kako mladima pogođenima besmislom prenijeti nadu i smisao u crkvi Sveta Mati Slobode na zagrebačkom Jarunu. Konferencija je okupila 250 sudionika iz svih krajeva Hrvatske, među kojima su najbrojniji bili oni koji svakodnevno rade s mladima – odgajatelji, učitelji, katehete, animatori, roditelji, svećenici, časne sestre i drugi.
Dva su temeljna poticaja utjecala na odabir teme ovogodišnje konferencije. Prvi se odnosi na zabrinjavajuću svakodnevnicu mladih, koja je sve češće obilježena osjećajem besmisla i velikom krhkošću mladih u suočavanju sa životnim izazovima. No konferencija se nadahnula i na jubilejskoj temi nade, u svjetlu koje su ponuđeni i konkretni odgovori u prevenciji i suočavanju s poteškoćama koje današnji mladi žive. Program je uključivao predavanja po Ted talk modelu, panel raspravu, misu, ručak, interaktivne radionice i druženje sudionika s ciljem oživljavanja nade među mladima.
Uvodna predavanja ponudila su interdisciplinaran uvid u temu konferencije sa sociološke, teološke, psihološke i iskustvene perspektive. Među govornicima su bili sociolog prof. dr. sc. Siniša Zrinščak, teolog vlč. dr. sc. Jakov Rađa, psihologinja i psihoterapeutkinja doc. dr. sc. Sanda Smoljo-Dobrovoljski te poduzetnica Ivona Zgrabljić, koji su govorili o društvenim procesima koji dovode do osjećaja beznađa, pragmatičnom protestu mladih, načinima kako im biti uvjerljivi znakovi nade, psihološkim instrumentima za osnaživanje i motiviranje te o važnosti prepoznavanja njihovih darova i praćenja vlastitog poziva. Nakon predavanja uslijedila je panel rasprava u kojoj su okupljeni predavači, odgovarajući na pitanja publike, produbili prethodno izložene misli. Konferenciju je vodio voditeljski dvojac Jelena Franić i Marin Periš.
Središnja točka susreta bila je sveta misa, nakon koje je nastavljeno zajedništvo kroz ručak, razmjenu iskustava i upoznavanje. Popodnevni dio programa sudionici su proveli sudjelujući na interaktivnim radionicama koje su vodili istaknuti stručnjaci: pater Ike Mandurić, doc. dr. sc. Toni Maglica, Ivana Perišić Juzbašić, dr. sc. Leali Osmančević, dr. sc. Eddy Rot, Doris Božičević i Ivona Zgrabljić. Teme radionica obuhvatile su izlazak iz sebe prema drugome, prepoznavanje znakova beznađa kod mladih i odgovaranje na njih, upravljanje emocijama, kritičku analizu serije „Sram”, poduzetničko osnaživanje, izazove društvenih mreža te duhovne i psihološke alate za otkrivanje vlastite vrijednosti i darova.
Konferencija Znakovi nade pokazala je da nije dovoljno govoriti o problemima – važno je ponuditi odgovore, stvoriti siguran prostor i biti autentična prisutnost koja mladima svjedoči da nisu sami. Sudionike se pozvalo da budu pozorni na potrebe mladih, da ih izvlače iz komforne zone i usmjeravaju prema darivanju zajednici ali i višim vrjednotama koje su kadre izvući ih iz osjećaja besmisla i beznađa.
Projekt „Evo me“ započeo je 2019. godine kao inicijativa grupe entuzijasta iz Salesiane, a danas okuplja stotine mladih i djelatnika koji kroz odgojno-evangelizacijske programe nastoje pomoći mladima u otkrivanju smisla i vlastitog poziva.
Svidio ti se članak? Podijeli ga:
Pogledajte što smo sve radili i gdje smo sve bili
Pročitajte kako nam je bilo na 4. nacionalnoj konferenciji projekta „Evo me”!
Roditeljstvo sam zamišljala kao nešto gdje ja vodim igru. Onda sam otkrila Montessori – i sve se promijenilo.
Tea Perović, supruga, majka, profesorica i autorica knjige „Stvorene smo za nebo” preminula je 14. ožujka 2025. u 42. godini života.