Ako želite pomoći mladima, pružite im „treće mjesto“

Što je treće mjesto i zašto je važno za mlade? Pročitajte u nastavku!
Što je treće mjesto

Razmislite o mladoj osobi koju poznajete. Sjetite se njenog djetinjstva – najviše je vremena provodila kod kuće s obitelji, u vrtiću, na ulici ili u parku, igrajući se s prijateljima. Kako je odrastala, vrtić je zamijenila osnovna škola, a park ili ulicu neka nova aktivnost na koju su išli njeni prijatelji. U srednjoj školi već je razvila svoje interese, pa je svoje vrijeme, osim kod kuće i u školi, počela provoditi na treningu, u glazbenoj školi, na zboru, u župi, u glumačkoj skupini… Većina djece i mladih, osim doma i škole, ima još jedno dodatno mjesto na kojem provodi najviše vremena – svoje treće mjesto.

U sociološkoj literaturi treće mjesto (engl. third place) odnosi se na društveno okruženje koje je odvojeno od dva uobičajena društvena okruženja doma i radnog mjesta odnosno škole ili fakulteta. Američki sociolog Ray Oldenburg, koji je i uveo pojam trećeg mjesta ili trećeg prostora, smatra da je upravo ono ključno za razvoj zajednice. To je mjesto u kojem se možemo opustiti i razvijati svoje interese, mjesto gdje susrećemo nova lica i sklapamo poznanstva i prijateljstva.

O njemu nismo financijski ovisni kao o poslu, prema njemu nemamo velike obaveze kao prema školi ili fakultetu. Biramo ga prema svojim interesima, a u njemu provodimo onoliko vremena koliko želimo.

Zašto je važno treće mjesto

Zbog svega toga treće mjesto važno je kako bismo održavali odnose s ljudima sličnih interesa, što nam pomaže da se ne osjećamo usamljeno. To su primijetili i mnogi mladi koji na društvenim mrežama dijele svoje misli o gubitku trećega mjesta. Sve više primjećuju kako ih digitalni svijet društvenih mreža - kojim su zamijenili druženje uživo - čini usamljenima.

Osjećaj usamljenosti nije samo trend koji se javlja među mladima koji provode previše vremena na društvenim mrežama. Istraživanja pokazuju da on postaje sve veći problem te da od njega najviše pate upravo mladi. Često je praćen osjećajima praznine, snižene energije, tuge, beznađa, dok se kod mladih često prepoznaje u osjećaju nedovoljnog razumijevanja ili podrške, izoliranosti od vršnjaka, neshvaćanja roditelja i slično.

Među glavnim uzrocima usamljenosti su tehnološke promjene jer današnjem čovjeku za mnoge stvari za koje su mu prije trebali drugi ljudi danas treba samo tehnološki uređaj. Slijede ih promjene u obiteljskoj strukturi gdje obitelji postaju sve manje, a članovi obitelji sve su više otuđeni jedni od drugih. Moderno društvo obilježava i porast individualizacije – umjesto u društvu, pojedinac danas često radi sam, opušta se sam, objeduje sam i provodi vrijeme sam.

Razmislite sada ponovno o mladoj osobi koju poznajete. Vjerojatno primjećujete da puno vremena provodi za mobitelom, da se ne druži s prijateljima uživo u onolikoj mjeri kao prije, da komunikaciju uživo zamjenjuje komunikacijom preko društvenih mreža te da odustaje od aktivnosti u kojima je kao dijete uživala.

Upravo tu dolazi do izražaja važnost trećeg mjesta. U takvom prostoru, mladi imaju priliku fizički se povezati s drugima, što je nešto što digitalna komunikacija ne može u potpunosti zamijeniti. U trećem mjestu ne samo da stvaraju nova poznanstva, nego grade dublje, autentične odnose s ljudima koji dijele slične interese. To je prostor gdje mogu razvijati svoje socijalne vještine, učiti u odnosim s drugima i osjećati se kao dio zajednice.

Kako župa može postati treće mjesto

U salezijanskom ambijentu važno treće mjesto za mlade je don Boscov oratorij. To je mjesto cjelovitog odgoja mladih na kojem animatori i svećenici organiziraju brojne odgojne, kulturne, duhovne i rekreativne aktivnosti za mlade. Uz to što mladima pruža alternativu digitalnom sadržaju, oratorij je važan jer se u njemu stvaraju prijateljstva.

No da bi se mladima pružila alternativa i da bi ih se zadržalo u blizini Crkve, ne mora svaka župa pokrenuti oratorij (iako bi to bilo lijepo). U Hrvatskoj sada postoji program koji nam pomaže da zadržimo mlade u Crkvi u njihovoj najkritičnijoj dobi – nakon krizme. Radi se o programu pripreme za krizmu Živa vatra, prvom takvom cjelovitom programu u Hrvatskoj.

U Živu vatru mnogi su teolozi, pedagozi, psiholozi i sociolozi utkali svoju stručnost, a salezijanci svoju karizmu rada s mladima. Nakon tri godine rada i nakon provedenog eksperimentalnog programa, Živa vatra sada je dostupna svakoj zainteresiranoj župi. Pružit će vam način, alate i materijale da mlade koji se pripremaju za krizmu doista približite vjeri i Bogu.

Katehete koje su sudjelovale u eksperimentalnom programu Živa vatra ističu kako im je ona pomogla da dopru do mladih osoba te da se i katehete međusobno potiču i rastu u vjeri.

Zamislite sada da usamljeni mladić kojeg poznajete ili usamljena djevojka koju poznajete u svojoj župi pronađe svoje treće mjesto. Da u njoj pronađe zajednicu koja im pruža prijateljstvo, koja im pomaže otkriti njihove talente, koja im pruža više od privida društvenih mreža i koja ih približava Bogu. To je Živa vatra.

 

Svidio ti se članak? Podijeli ga:

Pročitaj više

Pogledajte što smo sve radili i gdje smo sve bili

Prati nas na društvenim mrežama!

Košarica

ŽIVA VATRA – program priprave za krizmu